May Day Bank Holiday 🌼

W Polsce Majówka to czas grilla i wyjazdów, a jak wygląda długi weekend majowy w Wielkiej Brytanii? 🤔
May Day Bank Holiday przypada w pierwszy poniedziałek maja i jest dniem wolnym od pracy.
- 🟢 Maypole Dance, czylil tradycyjny taniec wokół słupa majowego
Charakterystyczny taniec, w którym dzieci i dorośli tańczą wokół wysokiego słupa ozdobionego wstążkami, tworząc piękne wzory. Jest to tradycja, która sięga do czasów starożytnych i jest związana z obchodami wiosennymi.
- 🟢 Morris Dancing
Tego dnia w wielu miastach można zobaczyć pokazy tradycyjnego angielskiego tańca ludowego, wykonywanego w białych strojach z dzwoneczkami i kolorowymi wstęgami. Nazwa odnosi się do wielu tańców charakteryzujących się obrzędowością, krzykliwością strojów, liczbą tancerzy (zazwyczaj sześciu) oraz ustaloną choreografią dla każdego z tańców.
- 🟢 Majowy poranek w Oxfordzie
Jest to wyjątkowa tradycja! 1 maja o świcie chór Magdalen College śpiewa z wieży kaplicy, a mieszkańcy gromadzą się na moście Magdalen Bridge, by powitać wiosnę. Dawniej śmiałkowie skakali wtedy do rzeki Cherwell!
- 🟢 Beltaine – celtyckie korzenie
W Szkocji i niektórych częściach Anglii majówka nawiązuje do starożytnego festiwalu ognia, który miał przynosić płodność i urodzaj. W Edynburgu organizowany jest nawet Beltaine Fire Festival, pełen ognia, tańca i barwnych strojów! Jest to święto celtyckie, rozpoczynające lato, znane też jako „ognie Belenosa” albo Cethsamhain – „przeciw Samhain”. Związane było ze zmianą pór roku, wyznaczając zarazem jego półroczny przedział. Przypadało ono w nocy z 30 kwietnia na 1 maja – wygaszano wówczas w domach paleniska i rozpalano je ponownie od nowego ognia wzniecanego przez druidów. Bydło domowe przepędzano z pastwisk zimowych na wyżej położone, dla wypasu na świeżych trawach wiosennych. Wśród zaklęć przepędzano je także pomiędzy dwoma ogniskami, co na nowy rok miało je uchronić przed nieszczęściami i chorobami; wśród irlandzkich wieśniaków zwyczaj ten utrzymał się do czasów współczesnych.